“Wykorzystanie wkładów ceramicznych w systemach rekuperacji ciepła” – artykuł naukowy na łamach kwartalnika Szkło i ceramika

Na łamach „Szkło i Ceramika” – kwartalnika Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (SITPMB), który to jest wydawany przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ − Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) ukazał się artykuł naukowy “Wykorzystanie wkładów ceramicznych w systemach rekuperacji ciepła”. Autorami są: Andrzej Grzebielec, Adam Szelągowski, Krzysztof Bruzi. 

W pracy przeanalizowano zmiany temperatury, stężenia CO2, stężenia PM2,5 i wilgotności względnej w pomieszczeniu, w którym zyski ciepła od ludzi i urządzeń oraz zyski wilgoci przekraczają wartości projektowe. W badaniu wykorzystano bez kanałowy rekuperator Respireco o pracy cyklicznej. Najpierw sprawdzono właściwości termodynamiczne samego rekuperatora, a następnie przetestowano go w wybranej polskiej szkole podstawowej. Wyniki pokazują, że tego typu rekuperatory są w stanie zapewnić prawidłowe warunki klimatyczne w salach wykładowych. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem rekuperatora z ceramicznym odzyskiem ciepła spowodowało, że podczas zajęć stężenie CO2 w pomieszczeniu spadło o 50%. Stężenie PM2,5 utrzymywało się na poziomie trzykrotnie niższym niż w pomieszczeniu bez wentylacji mechanicznej. Należy, zatem stwierdzić, że zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie tylko obniża koszty ogrzewania, ale także znacząco poprawia, jakość powietrza.

Cały artykuł do pobrania na stronie:

https://www.szklo-ceramika.pl/wykorzystanie-wkladow-ceramicznych-w-systemach-rekuperacji-ciepla