Montaż

System może być zainstalowany w pojedynczym pomieszczeniu bądź w obiekcie o wielu pomieszczeniach, po jednym lub dwóch regeneratorach na każde z pomieszczeń (zależnie od projektu budynku). Potrzeba jedynie dostępu do zewnętrznej ściany obiektu. Podstawowa zaś i unikalna cecha systemu Respireco to możliwość wykorzystania okien lub istniejących przewodów wentylacji grawitacyjnej (pionów wentylacyjnych). Ma to szczególne znaczene w istniejących, często zabytkowych obiektach. Brak konieczności instalowania kanałów wentylacyjnych przekłada się przy tym na szereg korzyści i oszczędności, na każdym etapie życia obiektu budowlanego.

Respireco nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji – kanalizacji skroplin i nagrzewnic ochronnych wymaganych dla innych systemów wentylacji z odzyskiem ciepła.

Zasada działania

Na animacji obok przedstawiona został system montażu z uwzględnieniem dedykowanych nadproży KZN oraz zasada działania systemu bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła w przykładowym budynku mieszkalnym. 

Animacja przedstawia wizualizację przepływu powietrza w obiekcie z wyspecjalizowanym odzyskiem ciepła. Przedstawiony jest  tutaj m.in. wysoki poziom sprawności cieplnej urządzeń Respireco, który sprawia, że wlatujące do pomieszczeń powietrze z zewnątrz jest chłodniejsze zaledwie o 1 °C od powietrza wytworzonego wewnątrz budynku przez system ogrzewania.

Warianty montażu

Animacja przedstawia warianty montażu urządzeń składających się na system Respireco.  Prezentacja rozpoczynamy od dedykowanych nadproży KZN. Nadproże KZN pozwala na usytuowanie urządzeń wentylacyjnych w najwyższym optymalnym punkcie pomieszczenia. Pozwala również na montaż w uzyskanej przestrzeni nad oknem. 

Urządzenia wchodzące w skład systemu Respireco są rozwiązaniem pozwalającym na wiele opcji montażu zarówno w budynkach na etapie projektowania jak i budynkach istniejących.

Respireco to zsynchronizowane ze sobą urządzenia wentylacyjne, które naprzemiennie wtłaczają świeże powietrze a zużyte wyrzucają na zewnątrz. System wentylacji Respireco to system bez kanałowy, co dodatkowo ułatwia zarówno montaż jak i późniejsze użytkowanie i serwis urządzeń.      

 

Wiele wariantów instalacji.

Urządzenia Respireco mogą działać jako wolnostojące  jednostki z dostępem do kanału wentylacyjnego oraz w wersji zabudowanej np. bezpośrednio w ścianie budynku lub jak w przypadku przedstawionym na zdjęciach przez okno.

Poniżej montaż urządzeń Respireco przykładowe instalacje w Przedszkolu w Lenartowicach, Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwig oraz w Centrum tenisowym w Lesznie. zdjęcia z Centrum tenisowego udostępnione przez portal elka.pl cały reportaż z otwarcia Centrum tenisowego pod tym linkiem: “Nowy obiekt zachwyca”)

Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy doradzą jaka forma montażu będzie najbardziej odpowiednia do Twojego budynku.

Przykłady montażu Respireco.